Hírek,  IT/Tech

Ofcom nagyobb hatásköröket kér a félrevezető bejegyzések eltávolításához

Sir Andy Cooke, a rendőrségi főfelügyelő, arra figyelmeztetett, hogy az Ofcom, az Egyesült Királyság médiahatósága, több jogkörre van szüksége ahhoz, hogy hatékonyan eltávolíthassa azokat a posztokat, amelyek a 2024-es nyári zavargásokat elősegítették. Cooke elmondta, hogy a közösségi médiában terjedő félrevezető információk eltávolítása túl sokáig tart, ezáltal lehetővé téve számukra, hogy szélesebb körben elterjedjenek, és súlyosabb hatást gyakoroljanak. Az Online Safety Act, amelyet nemrégiben fogadtak el, nem adta meg a szükséges eszközöket a hatóságnak ahhoz, hogy kezelje az ilyen típusú tartalmakat. A főfelügyelő hangsúlyozta, hogy az Ofcomnak gyorsan kell tudnia eltávolítani a problémás posztokat ahhoz, hogy valóban hatékony legyen. „Ha nem távolítják el őket azonnal, akkor azok vírusszerűen terjednek” – tette hozzá.

Az Online Safety Act jelenlegi formájában „kevés vagy semmilyen hatással” nem bír az olyan eseményekre, mint a tavaly nyári erőszakos zavargások. Az Ofcom a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, hogy nem az ő feladatuk az egyes tartalmak értékelése vagy konkrét posztok eltávolítása. Hangsúlyozták, hogy a hatáskörük arra terjed ki, hogy biztosítsák, hogy a weboldalak és alkalmazások hatékony rendszerekkel és folyamatokkal rendelkezzenek az illegális anyagok védelmére, valamint hogy a gyermekek ne találkozzanak káros tartalmakkal. „Ha a platformok nem cselekszenek, és ezzel kockázatnak teszik ki felhasználóikat, akkor számíthatnak a jogi lépésekre” – mondta a hatóság.

A zavargások idején az Ofcomot éles kritikák érték, amiért nem tett többet a hamis és gyűlöletkeltő tartalmak terjedésének megfékezése érdekében. Korábban megállapították, hogy „világos összefüggés” van az angliai zűrzavarok és a közösségi média valamint üzenetküldő alkalmazásokban megjelent posztok között. Sir Andy Cooke a His Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire and Rescue Services legújabb jelentésének bemutatásakor tette észrevételeit, amely a zavargásokra adott rendőrségi válaszokat vizsgálta, különös figyelmet fordítva a közösségi média hatására.

A zavargások során több mint 30 embert letartóztattak, akik a zavargások alatt közzétett posztjaik miatt kerültek a hatóságok látókörébe. Közöttük volt Tyler Kay, 26 éves, és Jordan Parlour, 28 éves, akiket 38 hónapra, illetve 20 hónapra ítéltek börtönbüntetésre, mert közösségi médián keresztül faji gyűlöletet szítottak. Az első jelentésében, amelyet 2024-ben tettek közzé, a felügyelet megállapította, hogy a rendőrség nem volt felkészülve a zavargások mértékére, amelyek az Egyesült Királyság egyes részein kitörtek. Sir Andy kiemelte, hogy a rendőrség elmulasztotta a lehetőségeket, hogy felkészüljenek a széleskörű zűrzavarra, és alábecsülték a „szélsőséges nacionalista érzületet” megjelenítő korábbi eseményeket.

A legújabb jelentésben arra is rámutatott, hogy egyes rendőri egységek „kivételesen korlátozott” lehetőségekkel rendelkeznek az online posztok kezelésére, mivel erőforráshiányban szenvednek. Cooke azt javasolta, hogy a törvényeket módosítani kellene a közrend ellen uszító tartalmak vonatkozásában, hogy további elrettentést nyújtsanak az emberek számára a félrevezető közösségi média posztok közzétételével kapcsolatban. „A rendőrség nem tudja irányítani vagy ellensúlyozni az online tartalom sebességét és mennyiségét” – mondta. „De jobban kellene érteniük, hogy a gyorsan változó események milyen gyors választ igényelnek az online hamis narratívák ellen, és innovatív megközelítéseket kellene alkalmazniuk.”

Cooke hangsúlyozta, hogy a rendőrségnek ki kell töltenie az információs űrt, amely lehetővé teszi a dezinformáció terjedését, így az emberek tényekkel tudják azt ellensúlyozni. „A rendőrség nem lehet passzív, amikor a közbiztonság veszélyben van” – tette hozzá. A közösségi platformoknak életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, és szigorítaniuk kell az algoritmusok ajánlásait a fiatal felhasználók számára. A BBC News szerint a fórum, amelynek több ezer tagja van, legalább 50 halálesethez köthető az Egyesült Királyságban. Az olyan műsorok, amelyeket Nigel Farage és David Lammy vezetett, a felügyelet által határozottan elutasított hat ügy közé tartozik. A családok követelik, hogy egy olyan weboldalt, amely a szeretteik halálát mutatja be, távolítsanak el, miközben az online szabályozó új hatásköröket kap.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0jzj18w77yo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük