
Trump 80%-os vámtarifát javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, legújabb nyilatkozataiban javasolta a Kínából érkező áruk vámjainak csökkentését, ami az érdeklődést tükrözi a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború enyhítése iránt. Pénteken a közösségi médiában írt, hogy az „80%-os vám Kínára vonatkozóan helyénvalónak tűnik”, ezt megelőzően pedig kereskedelmi tárgyalások kezdődnek a két ország között Svájcban. Kína külügyminiszter-helyettese, Hua Chunying is bizakodó hangot ütött meg a találkozó előtt, kijelentve, hogy Peking „teljes bizalommal bír” a kereskedelmi kérdések kezelésében az Egyesült Államokkal.
Április óta Trump 145%-os importvámot vetett ki a kínai termékekre, ami sokkolta a pénzügyi piacokat és jelentős mértékben csökkentette a két ország közötti kereskedelmet. Az áprilisi hivatalos statisztikák szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest, azonban ugyanakkor Kína összes exportja várakozáson felüli 8,1%-os növekedést mutatott. Dan Wang, az Eurasia Group politikai kockázatelemző cégtől, a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy „Washingtonban és Pekingben egyre növekvő gazdasági nyomás alatt állnak”. Hozzátette, hogy a legutóbbi jelek mindkét oldalról arra utalnak, hogy a tranzakcionális enyhítés napirenden van.
A múlt héten bejelentett tárgyalások fontos első lépésnek számítanak a feszültségek csökkentése felé, de az elemzők figyelmeztettek, hogy ez valószínűleg egy hosszú és bonyolult tárgyalási folyamat kezdetét jelenti. Stephen Olson, egykori amerikai kereskedelmi tárgyaló szerint „az Egyesült Államok és Kína közötti rendszerszintű feszültségek nem fognak hamarosan megoldódni”. Hozzátette, hogy a tárgyalások során elért vámcsökkentések valószínűleg „csekélyek” lesznek. Az elsődleges tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere és He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezetik. Olson azonban megjegyezte, hogy „mindenki elismeri, hogy bármilyen végső megállapodás megkívánja mindkét elnök aktív részvételét”.
Egy másik kereskedelmi szakértő arra figyelmeztetett, hogy még ha Trump új vámjait eltörlik is, a két ország közötti problémák továbbra is jelentősek maradnak. Eswar Prasad, az IMF Kína részlegének korábbi vezetője a BBC Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy „a reális cél valószínűleg legjobban a magas vámok visszafogása lenne, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különféle egyéb korlátozásokat hagyna érvényben”.
Trump pénteken a közösségi médiában felszólította Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok előtt. Kijelentette, hogy bármilyen vámcsökkentés „Scott B. döntésén múlik”. Csütörtöki korábbi megjegyzéseiben azt mondta, hogy „nagyon barátságos” találkozóra számít. A Kína és az Egyesült Államok közötti tárgyalások mindössze két nappal azután zajlanak, hogy az Egyesült Királyság lett az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett, hogy csökkenti az importvámokat bizonyos brit autókra, és engedélyez némi acél- és alumíniumimportot vámmentesen, cserébe új hozzáférést biztosít az amerikai marhahúshoz és más exportokhoz.
A világ országai igyekeznek hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt az Egyesült Államok legújabb importvámjai hatályba lépnének a következő hónapban. Trump áprilisban bejelentette, hogy „visszaható vámokat” vezet be számos országra, de ezt követően 90 napra felfüggesztette, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalások lefolytatására. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások is figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. Az Idaho államban működő Wild Rye, egy női szabadtéri ruházati cég, amelynek gyártóállomásai Kínában találhatók, súlyosan érintett a vámok által. A termékek szállítási költsége jelentősen megugrott, amint azt a cég vezérigazgatója, Cassie Abel elmondta a BBC Today műsorában. „Van egy beérkező megrendelésünk, amely körülbelül 700 000 dollár értékű árut jelent, ami most 1,2 millió font vámot jelent, szemben a korábbi 200 000 fonttal” – mondta. Abel hozzátette, hogy most a vállalkozása egyes részeinek eladását tervezi, hogy készpénzt tudjon előteremteni.

