
Harmadik napjához érkeztek az anti-Hamas tüntetések Dél-Gázában
A déli Gázában az utóbbi három napban több ezer palesztin vonult az utcára, hogy kifejezze elégedetlenségét a Hamasszal szemben. A közösségi médiában megosztott videók tanúsága szerint a demonstrálók azonnali békét és a fegyveres csoport eltávolítását követelték a térségből. A tömeg folyamatosan skandálta: „Tűnjetek el! Tűnjetek el! Minden Hamasz, tűnj el!” A Hamasszal szembeni nyílt véleménynyilvánítás Gázában rendkívül veszélyes, így a helyi újságírók WhatsApp csoportjaiban terjedtek olyan fenyegetések, amelyek megtiltották számukra, hogy bármilyen „negatív hírt” publikáljanak, ami ronthatná a nép morálját.
A tüntetések hétfőn kezdődtek, és fiatal aktivisták indították el őket, akik az utcákon ételt kerestek a közösségi konyhákból. Az ottani konyhák még mindig működtek, és a demonstrálók a fazekakkal a kezükben csatlakoztak a megmozdulásokhoz. A tiltakozók haragjukat a Hamasz vezetése ellen irányították, különösen egy Sami Abu Zuhri nevű magas rangú hivatalnok nyilatkozata után, amely a közösségi médiában terjedt el. Abu Zuhri egy márciusi podcastban úgy fogalmazott, hogy a háború Izraellel „örök”, hozzátéve, hogy „újrátesszük a házakat és több tucat gyermeket szülünk minden mártírért”.
Khan Younis városában készült videókban fiatal férfiak bírálják a Hamast, mondván, hogy „a vérünket egy dollárért adják el… A Hamasznak üzenjük, hogy Gáza népe ki fogja ásni a sírját.” Az utóbbi hónapokban a Hamasszal szembeni ellenállás a gázai északi területeken növekedett, de a déliek körében a csoport jelenléte továbbra is erős volt, és sikeresen elnyomta a nyilvános ellenállást. A BBC és más nemzetközi újságírók számára Izrael megtiltotta a gázai riportálást, így nehéz felmérni a Hamasszal szembeni ellenszenvet a távolból.
Izrael hétfő óta napi bombázásokat hajt végre Khan Younisban, miután a hadsereg a város keleti felében élőknek az év legnagyobb evakuálási parancsát adta ki, arra utasítva őket, hogy azonnal menjenek a tengerparti al-Mawasi területén található táborokba. Az Alaa néven emlegetett férfi, aki részt vett a tüntetések megindításában, névtelenséget kért, mivel fél a Hamastól való megtorlástól. Elmondta, hogy az emberek már nem törődnek a Hamasz hangját elnyomó próbálkozásaival, mert éheznek, evakuálásra kényszerülnek, és bombázásoknak vannak kitéve. Alaa, aki a gázai északi területről származik, elmondta, hogy a háború 19 hónapja alatt körülbelül 20 alkalommal kellett költöznie, és nem tudta megengedni magának, hogy sátrat vásároljon.
A Hamasz ellen 2019-ben indított tüntetése miatt korábban börtönben is volt, és hangsúlyozta, hogy a Hamasznak el kell mennie. „A rezisztencia nem a Hamaszal kezdődött, és ha a Hamasz eltűnik, más arcai lesznek a rezisztenciának az izraeli megszállással szemben. De ez a jelenlegi politika mindannyiunk számára a palesztin nép és a nemzet vesztét fogja okozni.” Az emberek csak azt akarják, hogy gyermekeik békében élhessenek, és üzenetet szeretnének küldeni a világnak, hogy próbálja megnyomni Izraelt és a Hamast, hogy megmentsék őket és gyermekeiket a háborútól.
A Hamasszal szembeni nyilvános bírálat Gázában komoly kockázatokkal jár. Márciusban egy 22 éves fiatalembert, Oday a-Rubait elraboltak és megöltek, miután részt vett a Hamasszal szembeni tüntetéseken Gáza városában. További jelentések szerint másokat megvertek, megöltek vagy megsebesítettek, mert nyíltan ellenezték a csoportot. Alaa elmondta, hogy amikor a tüntetésük a Nasser kórházhoz közeledett, egy csoport férfi megpróbálta megakadályozni őket. „Volt egy férfi, aki ki akarta venni a fegyverét, de a barátja megállította. Nem tudtak semmit tenni, mert a tüntetők száma meghaladta az övét.”
Moumen al-Natour, ügyvéd és politikai fogoly, a „Mi élni akarunk” anti-Hamasz mozgalom társalapítója elmondta, hogy „a fáradtság, az erőfeszítés és a kitelepítés költsége arra ösztönzi az embereket, hogy fellázadjanak a Hamasz ellen, akik nem hajlandóak letenni a fegyvereiket.” Az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint május 15. óta több mint 57 000 ember kényszerült elhagyni otthonát déli Gázában a harcok és az evakuálási parancsok miatt. A Hamasz által irányított egészségügyi minisztérium szerint Gázában eddig több mint 53 000 ember halt meg a háború kezdete óta, közülük 82-en az elmúlt 24 órában. Izrael október 7-én indította el katonai hadjáratát a Hamasz megsemmisítésére, miután a csoport határ menti támadást indított, amelyben körülbelül 1200 ember halt meg, és 251 másikat túszként vittek Gázába. A háborúval szembeni támogatás Izraelben csökken, mivel egyre több politikai és katonai vezető bírálja az elmúlt napok konfliktusait. Az ENSZ ügynöksége szerint az izraeli szárazföldi műveletek és az evakuálási parancsok kórházakat zárnak be, vagy hozzáférhetetlenné teszik azokat. Izrael vasárnap beleegyezett, hogy „alapvető élelmiszer mennyiséget” engedjen be Gázába, ahol a globális szakértők éhínség közeledtéről figyelmeztetnek. A Niveen nevű kisbabát Jordániába evakuálták orvosi kezelésre, de most visszaküldték Gázába. Ez a döntés azután született, hogy a diákok tavaly demonstrációkon és tüntetéseken vettek részt.

