Életmód,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom elhallgattatása után a tiltakozás új formákban él tovább

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra elővették a transzparenseiket és a jól ismert narancssárga mellényeiket, hogy felkészüljenek a szombati demonstrációra Közép-Londonban. Az elmúlt három év során, amely alatt levesekkel öntötték le a híres festményeket, kukoricakeményítő festéket locsoltak és számos utat blokkoltak, a JSO a legrosszabb hírében álló aktivista szervezetek közé került az Egyesült Királyságban. Szombaton azonban a tömeg sokkal inkább ünneplésre készül, mintsem hogy a megszokott módon zavart keltsenek. A JSO saját szavaikkal élve „felakasztja a fényvisszaverő mellényeket”, és befejezi a polgári engedetlenség kampányát.

A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, hiszen a követelésük, hogy ne adjanak ki új olaj- és gázlicenceket, már a kormány politikájává vált. Ugyanakkor a JSO tagjai magánbeszélgetések során elismerik, hogy a zavargásokat szabályozó új hatalmi jogkörök szinte lehetetlenné tették a működésüket. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati gyűlést „örömteli ünneplésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy mennyi csodálatos dolgot vittek véghez együtt.

Sokan, akik az elmúlt években szenvedtek a JSO akciói miatt, mint például az ingázók, akik hosszú órákat töltöttek a forgalomban, vagy a művészetkedvelők, akik megdöbbentek a festmények elleni támadások láttán, örömmel fogadják a csoport távozását. A rendőrség is hasonlóképpen gondolkodik, hiszen a JSO demonstrációi évtizedek óta rengeteg időt és pénzt emésztettek fel. A Met Police 2023-ban azt nyilatkozta, hogy a JSO akciói közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel. Vajon valóban véget ért a zavaró éghajlati protestálás az Egyesült Királyságban, vagy a csoport föld alá vonulása új, még zűrzavarosabb cselekedetet szülhet? A JSO működési modellje kicsi, elkötelezett aktívisták csoportjaira épült, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zavart vagy közfelháborodást okozzanak. A csoport belső szabályai szigorúak voltak: az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és a tagoknak felelősséget kellett vállalniuk tetteikért, várva a letartóztatást.

Az utóbbi években a rendőrség a közfelháborodás és a negatív médiakép hatására új jogköröket követelt a zavaró demonstrációk megakadályozására. A legnagyobb változás a 2022-es rendőrségi törvény volt, amely „szándékosan vagy gondatlanul okozott közszolgáltatási zavar” bűncselekménnyé nyilvánította a zavaró cselekedeteket. A bíróságok azóta a jogi érvelés lehetőségét is jelentősen korlátozták, így a vádlottak nem hivatkozhatnak arra, hogy tetteik a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében történtek.

Egyes aktivisták, akik a JSO példája alapján új utakat keresnek a klímaharcban, úgy döntöttek, hogy elhagyják a felelősségvállalás elvét, és zavaró akciókat hajtanak végre anélkül, hogy vállalnák a következményeket. Az elmúlt évben egy Shut the System (STS) nevű csoport sorozatos támadásokat indított pénzügyi és biztosító cégek irodái ellen, míg mások, mint a Tyre Extinguishers, a sportautók kerekét deflálják.

A JSO végének híre mély reflexiót váltott ki a klímavédelmi mozgalomban a jövőbeli stratégiákról. Sokan úgy vélik, hogy a zavaró akciók nem hozták meg a kívánt eredményeket, és a jövőben a fókusznak a helyi közösségek környezeti problémáira kell irányulnia. A közvéleménykutatások alapján a klímavédelem iránti támogatottság továbbra is erős, de a JSO módszerei sokakban ellenérzéseket váltottak ki. A klímavédelmi aktivisták számára fontos, hogy olyan megoldásokat találjanak, amelyek a közvélemény támogatását is élvezik, elkerülve a JSO sorsát, amely a figyelem felkeltéséért mindenekelőtt a zavarokra támaszkodott.

A jövő klímavédelmi mozgalma tehát új kihívásokkal néz szembe, és bár a JSO módszerei véget értek, a küzdelem nem áll meg. Az aktivisták tovább keresik a módját, hogy hangot adjanak az éghajlatváltozás ellen, de most már más eszközökkel, amelyek remélhetőleg szélesebb körű támogatást nyújtanak majd.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük