Életmód,  Hírek

Putyin szoros biztonsági intézkedések mellett vezeti a Győzelem napi ünnepséget Moszkvában

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a Vörös téren tartott díszparádéval vezette a győzelem napjának megemlékezéseit, fokozott biztonsági intézkedések mellett, miután az utóbbi napokban ukrán támadások célpontjává vált a főváros. A rendezvényen részt vett Hszi Csin-ping, Kína vezetője is, aki Putyin mellett állt, miközben az orosz elnök több ezer katona és több mint 20 nemzetközi vezető előtt hangoztatta, hogy Oroszország emlékezik a második világháború tanulságaira. Putyin beszédében összekapcsolta a háborút a jelenlegi, Ukrajna ellen indított teljes körű invázióval, és hangsúlyozta, hogy az egész orosz társadalom támogatja azt, amit ő „különleges katonai műveletnek” nevezett, amely már a negyedik évébe lépett.

A győzelem napi parádén először vettek részt olyan teherautók, amelyek különféle harci drónokat szállítottak, ami az ukrajnai széleskörű használatukra utal. Oroszország egy háromnapos egységes tűzszünetet hirdetett, amely egybeesett a díszes 80. évfordulós eseménnyel, azonban Ukrajna ezt „színházi show”-nak minősítette. Kijev a tűzszünetet egy komédiaként jellemezte, míg Oroszország azt állította, hogy betartotta a tűzszünetet, és Ukrajnát vádolta meg több száz megszegéssel. Friedrich Merz, Németország új kancellárja, nagy reményeket fűzött ahhoz, hogy a hétvégén teljes tűzszünetet tudnak megállapítani. Oroszország háromnapos tűzszünete szombat éjfélkor ér véget, de Merz azt is megjegyezte, hogy ez akár 30 napra is meghosszabbítható, és „a labda most teljesen Moszkvában pattog”.

A győzelem napi rendezvény alatt Moszkva központjában szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be. Putyin beszéde előtt a szárazföldi erők parancsnoka, Oleg Szaljukov, 11 ezer katonát vezetett a Vörös térre, köztük körülbelül 1500 olyan katonát, akik harcoltak Ukrajnában. Őket Andrej Belousov védelmi miniszter ellenőrizte. Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország „megsemmisíthetetlen gátat jelent a nácizmus, az oroszellenesség és az antiszemitizmus ellen”. Az orosz vezető többször is helytelenül náciként emlegette Ukrajna vezetését. „Az igazság és az igazságosság a mi oldalunkon áll” – mondta, hangsúlyozva, hogy „az egész ország, a társadalom és a nép támogatja a háború résztvevőit”.

Oroszország 27 világvezetőt vonultatott fel az eseményen, de Hszi Csin-ping jelenléte, aki Putyin mellett állt, és több mint 100 kínai katona vonult fel a Vörös téren, kiemelkedett. Hszi az orosz győzelem szimbólumának számító Szent György-szalagot viselte, amelyet több szomszédos ország betiltott. Az orosz állami televízió a két ország kapcsolatát a történelem legmagasabb szintjén lévő viszonynak titulálta, amely a „kollektív Nyugattal” szemben egyesült. Oroszország keleti irányba történő elmozdulását katonai egységek is jelezték Észak-Koreából, Vietnamból és Mongóliából, bár az észak-koreaiak nem vonultak fel a parádén. Több ezer észak-koreai harcolt az ukrán erők ellen az orosz Kurszk térségében, és Putyin személyesen üdvözölte közülük néhányat a Vörös téren.

A rendezvényen részt vett Luiz Inácio Lula da Silva, Brazília elnöke, valamint Nicolás Maduro, Venezuela elnöke, továbbá Aleksandar Vucic, Szerbia elnöke, és Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, aki az egyetlen EU-s vezető, aki Moszkvába látogatott. Kaja Kallas, az EU külpolitikai vezetője korábban világossá tette, hogy az EU tagországainak és a csatlakozásra aspiráló országok vezetőinek nem szabad részt venniük az eseményen Oroszország ukrajnai háborúja miatt. Szerbia EU-s tagjelölt ország, és Vucic azt nyilatkozta, hogy számít a döntése következményeire.

Putin számára Hszi Csin-ping részvétele a győzelem napján jelentős eredménynek számít, és megdicsérte a „bátor kínai népet”, miközben tisztelgett Oroszország második világháborús szövetségesei előtt. Kína kormányának történelmi szerepével kapcsolatban Tajvan azt állította, hogy Peking és Moszkva torzította a történelmet, és hogy a kínai kommunista erők „nem járultak hozzá lényegesen” a háborúhoz, ellentétben Kína akkori köztársasági kormányával, amely később Tajvanra menekült. Putyin és Hszi a parádét megelőzően két kört tartottak megbeszéléseket, valamint informális beszélgetést a háborúról Ukrajnában.

A parádén széles spektrumú orosz katonai felszerelések vonultak fel, beleértve a Yars rakétarendszereket, harckocsikat és páncélozott szállító járműveket. A rendezvény zárásaként hat Su-25 katonai repülőgép repült át a Vörös tér felett. Zelenszkij, Ukrajna elnöke korábban figyelmeztetett, hogy nem tudja garantálni a rendezvény résztvevőinek biztonságát, és felszólította az államfőket, hogy ne utazzanak Moszkvába. Mykhailo Samus, ukrán katonai elemző úgy vélte, hogy Ukrajna nem fogja támadni a parádét, elsősorban a külföldi vezetők jelenléte miatt, de ha mégis megtörténik, az jogos katonai célpontnak számítana. Zelenszkij csütörtöki esti beszédében kifejtette, hogy Ukrajna „kész a teljes tűzszünetre azonnali hatállyal”, de ez „valódi” kell, hogy legyen, ami azt jelenti, hogy nem lehetnek rakéta- vagy dróntámadások, és nem lehetnek frontális támadások sem. Felszólította Oroszországot, hogy támogassa a tűzszünetet, és „bizonyítsa be, hogy hajlandó véget vetni a háborúnak”. Az ukrán kormány Oroszországot vádolta meg azzal, hogy már több ezer alkalommal megszegte a saját tűzszünetét, amely szerdán éjfélkor lépett volna életbe. A tűzszünet második napján Ukrajna elmondta, hogy majdnem 200 összecsapásra került sor a frontvonal mentén, 18 orosz légicsapás történt, és közel négyezer orosz tüzérségi támadást hajtottak végre. A Kreml védelmi minisztériuma azt állította, hogy az összes orosz erőcsoport Ukrajnában „teljesen leállította a harci műveleteket”, és a korábban elfoglalt vonalaknál és pozícióknál maradtak, de „tükörszerű mód

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cly3807exyno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük