Hírek,  IT/Tech

Aszteroida: az élet építőkövei rejlenek benne, állítják a tudósok

A Bennu nevű aszteroida szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőelemeit, állítják a legújabb elemzések. A NASA űrszondája által begyűjtött aszteroidából származó minták gazdag ásványi anyag- és szerves vegyületkínálattal rendelkeznek. Ezek között megtalálhatók az aminosavak, amelyek a fehérjék alkotóelemei, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Bár ez nem jelenti azt, hogy valaha is élt élet a Bennun, a felfedezés megerősíti azt az elméletet, miszerint az aszteroidák szállították ezeket az élethez elengedhetetlen összetevőket a Földre, amikor milliárd éve ütköztek bolygónkkal. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokhoz is eljuthattak a Naprendszerben.

Sara Russell professzor, a londoni Természettörténeti Múzeum kozmikus mineralógusa elmondta: „Amit eddig megtudtunk, lenyűgöző. Ez információt ad az eredeteinkről, és lehetővé teszi, hogy megválaszoljuk azokat a hatalmas kérdéseket, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne szeretné tudni, hogyan indult el az élet?” Az eredmények a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban jelentek meg. A Bennu begyűjtése a NASA eddigi legmerészebb küldetései közé tartozik. Az Osiris Rex nevű űrszonda kibővítette egy robotkarját, hogy mintát gyűjtsön a 500 méter széles aszteroidáról, majd egy kapszulába csomagolta és 2023-ban visszahozta a Földre. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet világszerte tudósoknak osztottak szét. Ez elsőre nem tűnik soknak, de valójában igazi kincsesbányának bizonyult. „Minden egyes szemcse új információt árul el nekünk a Bennuról” – mondta Russell professzor, aki a mikroszkopikus részecskéket tanulmányozza.

Az új kutatás azt mutatta, hogy az aszteroida tele van nitrogén- és szénalapú vegyületekkel. Ezek között megtalálható a földi élet által használt 20 aminosav közül 14, valamint a DNS-t alkotó négy gyűrűs molekula – adenine, guanine, cytosine és thymine. A tanulmány emellett számos ásványi anyagot és sót is felfedezett, ami arra utal, hogy víz egykor jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén megtalálható volt a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre zuhant űrkőzetekben, de másokat most először sikerült felfedezni.

„Egyszerűen hihetetlen, mennyire gazdag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket eddig meteoritrajzokon nem láttunk, és olyan kombinációkkal, amelyeket még soha. Nagyon izgalmas volt tanulmányozni” – tette hozzá Russell professzor. Ez a legújabb kutatás újabb bizonyítékokkal szolgál arra, hogy az aszteroidák vizet és szerves anyagokat juttattak el a Földre. Ashley King doktornő, a Természettörténeti Múzeum munkatársa elmondta: „A korai Naprendszer valóban viharos volt, és millió számra repkedtek olyan aszteroidák, mint a Bennu.” A gondolat az, hogy ezek bombázták a fiatal Földet, megtermékenyítve bolygónkat azokkal az összetevőkkel, amelyek az óceánokat létrehozták, és lehetővé tették az élet kialakulását. Azonban a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrsziklák értek. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek.

„A Föld egyedi, mivel eddig ez az egyetlen hely, ahol életet találtunk, de tudjuk, hogy az aszteroidák szállították ezeket az összetevőket, a szenet és a vizet, az egész Naprendszerben” – mondta King doktornő. „Ami nagyon fontos kérdés, az az, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, miért van élet itt a Földön – és vajon találhatunk-e máshol is az élet jeleit a Naprendszerben?” Ez egy kulcskérdés, amelyre a tudósok folytatni fogják a választ keresést. Még évtizedek kutatás áll előttük a Bennuból hozott porral, és sok felfedezésre váró terület van a kozmikus szomszédságunkban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük