
A kormány nem veszi komolyan a klímaváltozást – tanácsadók figyelmeztetnek
A brit kormány a hatalomra jutása óta alig tett előrelépéseket az egyre növekvő hőmérsékleti fenyegetések kezelésében, figyelmeztetett az ország klímafigyelő szervezete, a Climate Change Committee (CCC). Az önálló testület egy rendkívül kritikus jelentésben arra figyelmeztetett, hogy a haladás „túl lassú, megrekedt, vagy éppen ellenkező irányba halad”. A kórházaktól és idősek otthonaitól kezdve az élelmiszer- és vízellátásig a brit társadalom sebezhetővé válhat a súlyos gazdasági és egészségügyi hatásokkal szemben a következő évtizedekben.
A kormány válaszul a árvízvédelmi beruházásait emelte ki, de elismerte, hogy még sok teendő van. Emma Hardy, az árvízvédelemért felelős miniszter a BBC Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy elkötelezettek a klímaváltozás következményeként felmerülő kihívások kezelésében. „2,65 milliárd fontot fektetünk be az árvízvédelmi rendszerek korszerűsítésébe, karbantartásába és új védelmi létesítmények építésébe” – tette hozzá. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy tudják, sokkal több munka szükséges.
A klímaváltozás által táplált szélsőséges időjárás az Egyesült Királyságban egyre fokozódik. A 2022 júliusi, 40 fokos hőség és Anglia legcsapadékosabb 18 hónapja a 2022 októbere és 2024 márciusa közötti időszakban csak a kezdet. Az ilyen események valószínűleg egyre súlyosabbá válnak, és gyakrabban fordulnak elő, ahogy a bolygó folyamatosan melegszik az emberi tevékenység miatt kibocsátott üvegházhatású gázok következtében. A megfelelő előkészületek csökkenthetik a károkat, és növelhetik az ország ellenálló képességét, de a CCC szerint ez nem történik meg a szükséges ütemben. „A klímaváltozás hatásai gyorsabban és intenzívebben jelentkeznek, de a kormány úgy tűnik, még nem veszi komolyan ezt a problémát” – mondta Baroness Brown, a CCC Alkalmazkodási Bizottságának elnöke.
A jelentés 46 területet értékelt, és egyik sem mutatott „jó” előrehaladást a klímaváltozásra való alkalmazkodás terén. Csak három terület rendelkezett „jó” tervekkel és politikákkal a jövőre nézve, és ezek többsége lényegében nem változott a CCC 2023-as jelentéséhez képest. Az egészségügyi szektor az egyik legrosszabbul felkészült terület. A CCC arra figyelmeztet, hogy a szélsőséges hőmérséklet miatt növekvő halálozási arány és a kórházak védtelensége aggasztó. Baroness Brown kiemelte a londoni Guy’s és St Thomas’ kórház esetét, amelyet a 2022 júliusi hőség idején érintett a számítástechnikai központok leállása. Ennek következtében a kórház nem tudta működtetni a rendelési rendszerét a megnövekedett kereslet idején, és papíralapú bejegyzésekre kellett átállnia.
A terület, amely szintén komoly kihívásokkal néz szembe, a vízállás. Az árvízvédelmi tervek és politikák az utolsó jelentés óta romlottak. A Worcestershire megyei Tenbury Wells példája jól mutatja a helyzetet. Az elmúlt négy évben többször is áradás sújtotta, legutóbb 2024 novemberében. Polly Pearce, egy jótékonysági bolt vezetője elmondta, hogy boltjukat elöntötte a víz. „Olyan gyorsan jött… mint egy cunami” – mesélte. Az utcán üres boltok állnak, sokan közülük a folyamatos áradások költségei miatt zárták be üzleteiket. Boltvezetők arról számoltak be, hogy a biztosítók vagy nem biztosítják őket, vagy a prémiumok olyan magasak, hogy sok boltvezető nem tudja megfizetni őket.
A kormány azt mondja, elkötelezett az állampolgárok segítése mellett, és a nyáron elkezdik a város árvízvédelmi rendszereinek fejlesztését. A CCC azonban figyelmeztet arra, hogy a költségvetési tervek halogatása hatalmas hiba lenne, mivel a klímaváltozásra való felkészülés elmulasztása hosszú távon gazdasági károkat okozhat. „Nagyon aggódunk a költségvetési felülvizsgálat miatt” – tette hozzá Baroness Brown, hangsúlyozva, hogy ez nem egy holnapi probléma, hanem a mai nap kihívása. Ha ma nem foglalkozunk vele, holnap katasztrófa vár ránk.
A BBC által benyújtott információszabadság iránti kérelem alapján kiderült, hogy mindössze 18 alkalmazott dolgozik teljes munkaidőben a klímaváltozásra való alkalmazkodás kérdésén a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumban. Ez csupán a minisztérium közel 6600 fős állományának 0,3%-át teszi ki. A Defra közölte, hogy ezek közül az alkalmazottak közül többen részmunkaidőben is foglalkoznak klímaváltozással, és a számok nem tartalmazzák azokat, akik más kormányzati részegységekben dolgoznak.
