Életmód,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a felszínről, de új erőre kapott a föld alatt

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik a transzparenseiket, felöltik a jól ismert narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangosbemondóikat, hogy felkészüljenek a szombati demonstrációra London belvárosában. Az utóbbi három évben, amely alatt sok levest öntöttek ki, kukoricakeményítő festéket fújtak, és sok-sok utat blokád alá vontak, a JSO a legnagyobb megvetésnek örvendő klímaaktivista csoportok egyikévé vált az Egyesült Királyságban. Szombaton azonban a várakozások szerint több száz aktivista fog részt venni, de ez a megmozdulás lényegesen eltér az eddigiektől. Egyrészt a demonstráció létezése nem titok, másrészt várhatóan nem lesznek tömeges zűrzavart okozó akciók, mint korábban. A JSO hivatalos álláspontja szerint a kampányuk véget ér, hiszen elérték céljaikat: a kormány politikája már magába foglalja, hogy nem adnak ki új olaj- és gázlicenceket. Azonban a csoport tagjai magánbeszélgetések során elismerik, hogy az új, szigorú rendőri hatáskörök miatt, amelyek a zavaró demonstrációk kezelésére irányulnak, szinte lehetetlenné vált a működésük.

Sarah Lunnon, a JSO társalapítója úgy fogalmazott, hogy a szombati összejövetel „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat értünk el együtt, annyira megbíztunk egymásban” – mondta. Nemcsak ők fognak ünnepelni, hanem azok is, akik az elmúlt években szenvedtek a forgalmi dugók miatt, vagy akik megdöbbentek a művészeti alkotások elleni támadásokon, illetve a sportrajongók és színházlátogatók, akiket megzavartak a demonstrációk. A rendőrség is könnyebb lélegzettel fogadhatja az eseményt, hiszen a JSO demonstrációinak kezelése több ezer órányi rendőri munkát emésztett fel és több millió fontba került. 2023-ban a londoni metropolitai rendőrség nyilatkozata szerint a JSO akciói közel 20 millió fontba kerültek.

Azonban a JSO vége felvet néhány fontos kérdést, például azt, hogy valóban véget ér-e a zavaró klímaaktivizmus az Egyesült Királyságban, vagy esetleg az új körülmények új, még zűrzavarosabb akciókat szülnek. A klímaaktivista mozgalomnak szembe kell néznie a kihívással, hogy hogyan kerülheti el a JSO sorsát, amely végül a közvélemény ellenszenvét váltotta ki. A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivista csoportok működésén alapult, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akciók során szigorú belső szabályok érvényesültek, például az erőszakmentesség és az aktivisták felelősségre vonhatósága.

A JSO akciói során sok aktivista börtönbüntetést vállalt, hogy ezzel is nyomást gyakoroljanak a közvéleményre. Azonban a rendőrség és a politikai hatóságok, reagálva a közfelháborodásra, új jogszabályokat vezettek be, amelyek drasztikusan korlátozták a demonstrációkat. A 2022-es rendőrségi, bűnügyi, büntetőeljárási és bírósági törvény (Police, Crime, Sentencing and Courts Act) értelmében a „közrend szándékos vagy gondatlan megzavarása” törvényes bűncselekménnyé vált. A bíróságok többsége már nem engedte meg a demonstrálóknak, hogy a tetteiket a klímaváltozás elleni küzdelemmel indokolják.

A JSO megszűnését követően újabb, radikálisabb csoportok alakultak, mint például a Shut the System (STS), amely bűncselekmények révén próbálja felhívni a figyelmet a klímaváltozásra. Az STS tagjai abban látják a megoldást, hogy a törvénytelen akciók révén kényszerítik ki a figyelmet, hiszen a hagyományos, felelős protestálás már nem fenntartható. Míg a JSO módszerei sokak számára elfogadhatatlanok voltak, a jövő kérdése az, hogy miként tudják a klímaaktivisták visszaszerezni a közvélemény támogatását, és elérni a szükséges változásokat a klímapolitikában.

A JSO végének bejelentésével a klímaaktivizmus jövője kérdésessé vált. A közvélemény megosztott, hiszen a klímaváltozás iránti aggodalom továbbra is jelentős, azonban a JSO akciói miatt sokan elfordultak tőlük. Most a klímaaktivisták új stratégiát keresnek, amelyben elkerülhetik a JSO által elkövetett hibákat, és a jövőbeli akcióik során más módszereket alkalmaznak, hogy elérjék céljaikat. Az új aktivista csoportok, mint a Citizen’s Arrest Network, jogi keretek között próbálnak fellépni a környezetszennyező cégek ellen, miközben a JSO öröksége tovább él a klímaharcban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük