
Putyin vezetésével zajlik a Győzelem Napja ünnepség Moszkvában szigorú biztonsági intézkedések mellett
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, a Vörös tér ünnepi felvonulásával vezette a Győzelem Napja megemlékezéseit, amelyre fokozott biztonsági intézkedések mellett került sor, miután az ukrán erők az elmúlt napokban többször is támadták a fővárost. Az eseményen jelen volt Hszi Csin-ping, Kína elnöke is, aki Putyin mellett ült, miközben a orosz elnök több ezer katona és több mint húsz nemzetközi vezető előtt hangsúlyozta, hogy Oroszország emlékezik a második világháború tanulságaira. Putyin beszédében összekapcsolta a mostani háborút Ukrajna ellen a múltbeli eseményekkel, és kijelentette, hogy az egész ország támogatja az általa „különleges katonai hadműveletnek” nevezett akciót, amely már a negyedik évébe lépett.
A Győzelem Napi felvonuláson először szerepeltek harci drónokat szállító teherautók, ami az Ukrajnában való széleskörű alkalmazásukra utal. Oroszország egy háromnapos tűzszünetet hirdetett meg az ünnepi eseményekkel egy időben, amelyet Ukrajna „színházi show-nak” nevezett el. Kijev a tűzszünetet egy komédiának titulálta, mivel az orosz fél szerint több ezer támadást indítottak az egyezmény életbe lépése óta, míg Oroszország azzal vádolta Ukrajnát, hogy több száz alkalommal megszegte a tűzszünetet. Friedrich Merz, Németország új kancellárja, optimistán nyilatkozott, hogy reményei szerint a teljes tűzszünet már a hétvégén megvalósulhat. A háromnapos orosz tűzszünet szombat este zárul, de Merz úgy vélte, hogy azt akár 30 napra is meghosszabbíthatják, és „most már teljes mértékben Moszkvában van a labda”.
Pénteken Moszkva központjában szigorú biztonsági intézkedések és korlátozások voltak érvényben, amikor Oroszország megünnepelte a Szovjetunió győzelmét a náci Németország felett. Putyin beszéde előtt Oleg Szaljukov, a szárazföldi csapatok parancsnoka, 11 000 katonát vezetett a Vörös térre, köztük körülbelül 1500-at, akik Ukrajnában harcoltak. Ezt követően Andrei Belousov védelmi miniszter ellenőrizte a csapatokat. Putyin hangsúlyozta, hogy Oroszország „megsemmisíthetetlen gátja” a náci ideológiáknak, a ruszofóbiának és az antiszemitizmusnak. Az orosz vezető többször is hamisan náci vezetőknek nevezte Ukrajna vezetését. „Az igazság és az igazságosság mellettünk áll” – mondta, hangsúlyozva, hogy „az egész ország, a társadalom és a nép támogatja a háború résztvevőit”.
Oroszország 27 világvezetőt hívott meg az eseményre, de a legfigyelemreméltóbb Hszi Csin-ping jelenléte volt, aki Putyinnal és több mint 100 kínai katona kíséretében vonult fel. Hszi Csin-ping büszkén viselte a Szent György-szalagot, amelyet Oroszország a katonai dicsőség szimbólumaként tart számon, de több szomszédos országban betiltották. Az orosz állami tévé a két ország közötti kapcsolatokat a legmagasabb szintre emelte, mint a „kollektív Nyugattal” szembeni szövetséget. Oroszország keleti irányú elmozdulását hangsúlyozták Észak-Korea, Vietnam és Mongólia katonai kontingensei, bár az észak-koreaiak nem vettek részt a felvonuláson. Putyin személyesen üdvözölte az Ukrajnában harcoló észak-koreai csapatok parancsnokát is.
A rendezvényen részt vett Luiz Inácio Lula da Silva, Brazília elnöke, valamint Nicolás Maduro, Venezuela elnöke, továbbá Aleksandar Vucic, Szerbia elnöke, és Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, aki az egyetlen európai uniós vezető volt, aki Moszkvába látogatott. Az EU külpolitikáért felelős vezetője, Kaja Kallas korábban világosan jelezte, hogy az uniós tagállamok és a csatlakozásra aspiráló országok vezetőinek nem szabad részt venniük az eseményen, figyelembe véve Oroszország háborús cselekményeit Ukrajnával szemben.
Putyin szerint Hszi Csin-ping részvétele a Győzelem Napon jelentős eredmény, és méltatta Kína „bátor népét”, miközben tiszteletét tette Oroszország második világháborús szövetségesei előtt. A felvonuláson számos orosz katonai felszerelés is bemutatásra került, beleértve a Yars rakétarendszereket, harckocsikat és páncélozott személyszállító járműveket. A rendezvény végén hat Su-25 harci gép repült el a Vörös tér felett.
Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij korábban figyelmeztetett, hogy nem tudja garantálni a rendezvényre látogató államfők biztonságát, és felszólította őket, hogy ne utazzanak Moszkvába. Mikhailo Samus, ukrán katonai elemző a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy Ukrajna nem valószínű, hogy támadja a felvonulást, tekintettel a külföldi vezetők jelenlétére. Zelenszkij a tűzszünetet sürgető nyilatkozatában kijelentette, hogy Ukrajna készen áll a teljes tűzszünetre, de ennek valóban teljes mértékben érvényesnek kell lennie, és felszólította Oroszországot, hogy támogassa a tűzszünetet és bizonyítsa elkötelezettségét a háború befejezése mellett. Az ukrán vezetés a múltbeli tűzszüneti megállapodásokat is kritikával illette, és a szombati események feszültségei továbbra is éreztetik hatásukat a két ország közötti konfliktusban.

