Hírek,  IT/Tech

A jövő űrutazása: Robotok válthatják-e fel az emberi űrhajósokat?

Karácsony estéjén egy autonóm űrszonda, a NASA Parker Solar Probe, rekordot döntött azzal, hogy a Naphoz közelebb repült, mint bármely más ember által készített tárgy valaha. Ez az űrszonda a Nap megismerésére indult, különös figyelmet szentelve annak, hogy miként befolyásolja a Föld űridőjárását. Ez a pillanat mérföldkő volt az emberiség számára, hiszen az űrszonda önállóan végezte el előre programozott feladatait, anélkül, hogy bármilyen kommunikációt folytathatott volna a Földdel. Az utóbbi hat évtizedben a robotikus űrszondák számos célpontot elértek a Naprendszerben, amelyek emberek számára elérhetetlenek voltak.

A Parker Solar Probe tíznapos repülése során 1000 Celsius-fokos hőmérsékleteket tapasztalt, ami lenyűgöző teljesítmény. Az autonóm űrszondák sikere, valamint az új, fejlett mesterséges intelligencia (AI) megjelenése új kérdéseket vet fel az emberi szerepvállalásról a jövő űrkutatásában. Egyes tudósok úgy vélik, hogy az emberi űrhajósokra már nem is lesz szükség. „A robotok gyorsan fejlődnek, és az emberek küldésének indoklása folyamatosan gyengül” – mondta Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza. Hozzátette, hogy a legfontosabb érvet az emberek űrbe küldésével kapcsolatban az emberi kalandvágy jelenti, amelyet szerinte magánfinanszírozású projektek keretében kellene támogatni. Andrew Coates, a londoni University College fizikusa is osztja ezt a nézetet, hangsúlyozva, hogy a robotok messzebbre juthatnak el, és sokkal több feladatot végezhetnek el, mint az emberek.

A robotikus űrszondák már minden bolygót meglátogattak a Naprendszerben, de az emberek eddig csupán két helyszínt értek el: a Föld körüli pályát és a Holdat. Összesen körülbelül 700 ember járt az űrben, kezdve a legendás Jurij Gagarinnal, aki 1961-ben az első űrutazó lett. A tudományos kutatásokhoz és kísérletekhez, amelyeket az Emberi Űrállomáson végeznek, emberek is elengedhetetlenek, mivel ők olyan feladatokat látnak el, amelyeket a robotok nem tudnak. A robotok kétségtelenül hozzájárulnak a tudományos kutatáshoz, hiszen képesek olyan helyekre eljutni, ahol az emberek nem tudnának dolgozni.

Dr. Kelly Weinersmith, a Rice Egyetem biológusa, úgy véli, hogy az emberek sokkal rugalmasabbak, és gyorsabban végzik el a feladatokat, mint a robotok, de ugyanakkor költséges őket életben tartani az űrben. „Egy robotnak nincs szüksége hidratációra, tápanyagokra, ürítésre vagy alvásra… Nem akar és nem kér semmit” – fogalmazott. Azonban a robotoknak vannak hátrányai is: sok esetben lassan és megfontoltan működnek, így például a Mars felszínén a roverek csak 0,1 mph sebességgel haladnak.

A NASA Curiosity rover például a Gale-krátert kutatja a Marson, és már néhány tudományos feladatot önállóan is el tud végezni emberi irányítás nélkül. „A rover képes fényképeket készíteni egy jelenetről, és saját magától tüzet nyithat egy célpontra” – mondta Dr. Kiri Wagstaff, egy számítógép- és bolygótudós. Azonban a roverek sebessége korlátozza a képességeiket, és a robotok inspiráló hatása az emberekre sem hasonlítható. Leroy Chiao, a NASA nyugdíjas űrhajósa kiemelte, hogy az emberek közvetlen kapcsolatban állnak egymással, és ez a kapcsolat sokkal inkább motiválja az embereket, mint a gépek.

A NASA jelenlegi tervei között szerepel, hogy az Artemis program keretében emberi űrhajósokat juttasson vissza a Holdra a közeljövőben. 2026-ra négy űrhajóst terveznek elküldeni a Hold körüli pályára, majd 2027-ben lesz egy küldetés, amely során a NASA űrhajósai landolnak a Hold felszínén. Ezen kívül Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója, ambiciózus terveket sző a Mars gyarmatosítására, ahol az elképzelése szerint akár egymillió ember élhet a következő két évtizedben.

Mindezek ellenére számos ismeretlen tényező merül fel a Marsra való utazás kapcsán, és sok technikai kihívás megoldatlan. Lord Rees víziója szerint az emberi és robotikus felfedezés egyesülhet, és elképzelhető, hogy a jövő űrhajósai részben gépek lesznek, hogy jobban alkalmazkodjanak a szélsőséges körülményekhez. Jelenleg azonban az emberi felfedezés továbbra is fontos szerepet játszik a világűr megismerésében, miközben a robotok segítik a tudományos kutatásokat és a felfedezéseket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy7keddnj31o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük