Hírek,  IT/Tech

A jövő űrutazása: Robotok válthatják-e az emberi űrhajósokat?

Karácsony estéjén a NASA Parker Solar Probe elnevezésű űrszondája olyan közel repült a Naphoz, ahogy azt ember által készített eszköz még soha nem tette. Ez a különleges esemény nem csupán egy mérföldkő volt az emberiség számára, hanem azt is bizonyította, hogy az autonóm űrszondák képesek önállóan végrehajtani bonyolult feladatokat anélkül, hogy közvetlen emberi irányításra lenne szükségük. A Parker Solar Probe küldetése az volt, hogy mélyebb megértést nyerjen a Napról, valamint arról, hogy az hogyan befolyásolja a Föld űrbeli időjárását. A szonda 10 napos repülése során 1000 Celsius-fokos hőmérsékletekkel szembesült, és miközben átrepült a Nap atmoszféráján, nem volt kapcsolatban a Földdel, az összes feladatát előre megtervezett programja alapján hajtotta végre.

Az autonóm űrszondák fejlődése, valamint az új, fejlett mesterséges intelligencia (AI) megjelenése komoly kérdéseket vet fel a jövőbeli űrkutatásban betöltött emberi szerepről. Egyes tudósok úgy vélik, hogy a jövő űrmissziói során talán már nem is lesz szükség emberi űrhajósokra. Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza arra figyelmeztet, hogy a robotok gyors fejlődése miatt a humán űrrepülések indoklása egyre gyengébbé válik. „Nem hiszem, hogy az adófizetők pénzét emberi űrhajósok küldésére kellene költeni” – mondta. Rees a humán űrrepülések kockázataira is felhívja a figyelmet, és hangsúlyozza, hogy az emberi űrutazás inkább egy kaland, mintsem tudományos szükségszerűség.

Andrew Coates, a University College London fizikusa is egyetért ezzel. Szerinte a komoly űrkutatás során sokkal jobban preferálják a robotokat, mert azok messzebbre eljuthatnak és több dolgot képesek elvégezni. A robotok költséghatékonyabbak is, és ahogy a mesterséges intelligencia fejlődik, úgy a robotok is egyre intelligensebbek lehetnek. A történet azonban nem ilyen egyszerű: a jövő űrhajós generációkra is hatással lehet, hogy milyen szerepet töltenek be az emberek a jövő űrkutatásában, hiszen vannak olyan feladatok, amelyeket az emberek végeznek, és amelyekre a robotok soha nem lesznek képesek.

A robotikus űrszondák már minden bolygót meglátogattak a Naprendszerben, míg az emberek eddig csupán két helyszínre jutottak el: a Föld körüli pályára és a Holdra. Az 1961-es év óta, amikor Jurij Gagarin lett az első űrhajós, körülbelül 700 ember járt az űrben. A legtöbben az alacsony Föld körüli pályán repültek, vagy rövid, vertikális ugrásokat tettek az űrbe. Dr. Kelly Weinersmith, a Rice Egyetem biológusa megjegyzi, hogy a presztízs mindig is fontos szerepet játszik az emberi űrrepülésekben, hiszen a politikai rendszerek hatékonyságát és az emberek zsenialitását is hirdeti.

A robotok azonban képesek olyan kutatási feladatokat végezni, amelyeket az emberek nehezen tudnának elvégezni, mint például a Földtől távol eső, lakhatatlan helyeken végzett mérések. Dr. Weinersmith szerint az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabban képesek elvégezni a feladatokat, de rendkívül nehéz és költséges őket életben tartani az űrben. A legújabb technológiák, mint például a humanoid robotok, amelyek az emberi képességeket utánozzák, szintén lehetőséget adnak arra, hogy bizonyos feladatokat átvegyenek az emberektől.

A NASA Valkyrie robotját például az emberi feladatok ellátására tervezték, és már korábban is létezett a Robonaut, amely az első humanoid robot volt az űrben. Ezek a robotok képesek voltak olyan bonyolult feladatokat ellátni, amelyeket az emberek végeztek, így segítettek a karbantartásban és az összeszerelésben az űrállomáson. A NASA szakértői úgy vélik, hogy a robotok nem az emberi felfedezők helyettesítésére, hanem azok segítésére szolgálnak.

A jövőben a NASA űrszondái, mint például a Curiosity, már képesek önállóan működni, és saját döntéseket hozni. A robotokat nem csupán irányítani lehet, hanem már képesek saját tudományos méréseiket is elvégezni. Azonban a robotok lassú mozgása és a velük kapcsolatos korlátok miatt az emberek inspiráló szerepe továbbra is fontos marad. Az inspiráció, amelyet az emberek nyújtanak, nem pótolható, hiszen az emberek képesek kapcsolódni egymáshoz, és a közönség izgalma is érthetőbb, ha emberek által végzett küldetésekről van szó.

A NASA jelenleg arra törekszik, hogy újra embereket küldjön a Holdra az Artemis program részeként, ami újabb lépés lehet az emberi űrkutatás fejlődésében. A következő években egyre több kérdés merülhet fel a jövőbeli űrkutatásról, különösen arról, hogy az emberek és a robotok hogyan tudnak együttműködni a felfedezések során. Mindezek fényében a jövőbeli űrmissziók során a robotok és az emberek közötti együttműködés kulcsfontosságú lehet, ahogy az emberiség egyre mélyebbre hatol a kozmosz felfedezésében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy7keddnj31o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük