
A fillérek eltűnése: az Egyesült Államok kincstára bejelentette a végüket
A következő évben megszűnik az egy centes érmék gyártása az Egyesült Államokban, amit a Pénzügyminisztérium is megerősített. Ez a lépés a pénzérmék, közismertebb nevükön a pennyk fokozatos eltüntetését jelenti, amelyek már több mint két évszázada forgalomban vannak. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke februárban utasította Scott Bessent, a Pénzügyminisztérium vezetőjét, hogy állítsák le a penny-k gyártását, mivel ő „pazarlónak” tartotta azokat. Az érmék hasznosságáról és előállítási költségeiről már régóta zajlik a vita az Egyesült Államokban.
Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója által létrehozott, nem hivatalos Kormányzati Hatékonysági Osztály (Doge) januárban felhívta a figyelmet arra, hogy mennyibe kerül a penny-k előállítása, egy poszt keretében a közösségi médiában. Az érme, amely az Egyesült Államok Pénzverdéjének egyik első terméke volt, 1793-ban került forgalomba. Azonban az elmúlt tíz évben az előállítási költsége a korábbi 1,3 centről 3,69 centre emelkedett, ami a Pénzügyminisztérium adatai szerint jelentős növekedést mutat.
A Pénzverde becslése szerint a gyártás leállítása évente azonnali 56 millió dolláros megtakarítást eredményez, ami a csökkentett anyagköltségekből fakad. A kritikusok, akik a cink és réz alapú érme előállítását pazarlásnak tartják, hangsúlyozzák, hogy ennek a terméknek a gyártása pénzügyi és természeti erőforrásokat pazarol. Ezzel szemben azok, akik meg szeretnék tartani a penny-t, érvelnek amellett, hogy az hozzájárul az árak alacsonyan tartásához, és segít a jótékonysági szervezetek adománygyűjtésében.
A pénzérmék megszüntetése azt jelenti, hogy a vállalkozásoknak ezentúl fel vagy le kell kerekíteniük az árakat. A Wall Street Journal, amely elsőként számolt be a hírről, megemlítette, hogy a Pénzügyminisztérium idén hónapban adta le a penny-k utolsó megrendelését, és a Pénzverde addig folytatja az érme gyártását, amíg van raktáron az érme alapanyagából.
Más országok is hasonló lépéseket tettek az elmúlt években. Kanada 2012-ben eltávolította az egy centes érmét a forgalomból, hivatkozva annak előállítási költségeire és a vásárlóerejének csökkenésére a folyamatosan emelkedő árak miatt. Az Egyesült Királyságban a készpénz használatának visszaesése miatt 2024-ben nem készítettek új érméket, miután a hatóságok úgy döntöttek, hogy már elegendő érme van a forgalomban. A brit Pénzügyminisztérium kijelentette, hogy az 1 penny vagy 2 penny érméket nem törlik el, de az egyre inkább készpénz nélküli életmód miatt már több éve előfordult, hogy nem gyártottak új 2 penny érméket.
A háztartások átlagos éves energiaszámlája júliusban 129 fontra csökken, ami az első csökkenést jelenti egy év alatt. A gáz és áram ára szintén csökkenni fog, az Ofgem új árplafonjának keretein belül. Néhány elemző megkérdőjelezi, hogy a befektetések végül valóban olyan magasak lesznek-e, ahogyan azt előre jelzik. Az, amit keresünk, nagy hatással lehet a mentális jólétünkre, különösen, ha a környezetünkhöz hasonlítjuk magunkat – ez pedig negatívan befolyásolhatja a férfiak mentális egészségét. Az Egyesült Államok hosszú távú állami adósságának kölcsönzési költségei először 18 hónap óta meghaladták az 5%-ot, mielőtt visszaestek volna.

