
Kína és az Egyesült Államok kész tárgyalni a vámtarifákról – ki enged először?
A hétvégén Svájcban kezdődnek meg az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi tárgyalásai, amelyek óriási jelentőséggel bírnak a két ország gazdasági kapcsolatainak alakulásában. Az egyeztetésekre akkor kerül sor, amikor a kereskedelmi feszültségek a csúcspontjukra hágottak, hiszen Donald Trump amerikai elnök áprilisban 145%-os vámot vetett ki Kínára, amire Peking azonnal válaszolt egy 125%-os vám bevezetésével. Ez a fajta kereskedelmi háború hatalmas hatással volt a két ország közötti kereskedelemre, amely jelentősen visszaesett az utóbbi időszakban. A kérdés most az, hogy melyik fél fog előbb engedni a vámok terén.
A BBC tapasztalt újságírói, Bernd Debusmann és Tessa Wong, alaposan elemezték az Egyesült Államok és Kína lépéseit a tárgyalások előtt. A kereskedelmi kapcsolatok romlása nem csupán az érintett országokat, hanem a globális gazdaságot is érzékenyen érinti, hiszen az Egyesült Államok és Kína a világ legnagyobb gazdaságai közé tartozik. A tárgyalások célja, hogy visszaállítsák a kereskedelmi kapcsolatokat, és megoldják a kölcsönös vámproblémákat.
Egy másik fontos esemény, amely szintén tükrözi a globális politikai feszültségeket, a kanadai választások előtt álló szíriai menekültek helyzete. Ghayda és férje, Ahmad, akik korábban nem tudtak politikai kérdésekről beszélni a szülőhazájukban, most a kanadai választásokon fognak szavazni, ami számukra óriási lépés a demokratikus részvétel felé. A politikai diskurzus megnyílt számukra, és úgy érzik, hogy a kanadai rendszer lehetőséget ad arra, hogy hangot adjanak a véleményüknek.
A történelem sötét fejezeteit idézi fel a holokauszt túlélőinek részvétele az éves ‘Élet Menetének’ eseményén, amely 80 évvel a koncentrációs táborok felszabadítása után zajlik. Ez a megemlékezés lehetőséget ad arra, hogy a túlélők és leszármazottaik emlékezzenek a múlt borzalmaira, és arra figyelmeztessenek, hogy az ilyen tragédiák soha ne ismétlődjenek meg.
A katolikus egyházat is megrázta a 88 évesen elhunyt Ferenc pápa halála, amely világszerte megindította a gyászreakciókat. A világ vezetői és a hívek sokasága osztotta meg gyászát, és emlékezett meg a pápa életéről és munkásságáról, amelyet a béke és a szeretet előmozdítására szentelt.
A kereskedelmi tárgyalások mellett más fontos ügyek is napirenden vannak. A BBC riportere, Laura Bicker, beszámolt a világ legrégebbi import-export vásárán részt vevő cégekről, amelyek próbálják megtalálni a helyüket a változó gazdasági környezetben. Eközben Ursula von der Leyen, az Európai Unió vezetője, figyelmeztetett, hogy az EU egységes választ fog adni az amerikai vámokra, és további ellenintézkedéseket helyezett kilátásba, ha a tárgyalások nem hozzák meg a várt eredményeket.
A tárgyalások előtti feszültség mellett az Egyesült Államok belpolitikai helyzete is változóban van, hiszen Trump elnök kritikát fogalmazott meg az Európai Unióval szemben, és arra figyelmeztetett, hogy az EU nagyon rosszul bánik az Egyesült Államokkal. A kereskedelmi feszültségek mellett a közelmúltban történt események, mint például a Maryland állambeli lakos téves kiutasítása, tovább bonyolítják a helyzetet.
A jövőbeli tárgyalások kimenetele meghatározó lehet nemcsak az Egyesült Államok és Kína, hanem a globális kereskedelem számára is. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a kereskedelmi háború folytatása nemcsak gazdasági, hanem politikai következményekkel is járhat, melyek a világ más részeire is hatással lehetnek. A következő napokban várható események és döntések kulcsfontosságúak lehetnek a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok alakulásában.
