
Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energia kihívásaival szemben
Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésére szólította fel az országokat, a londoni energia biztonságáról szóló két napos csúcstalálkozó megnyitóján. A rendezvényen több mint ötven kormány képviselői vesznek részt, többek között az Egyesült Államok és az Európai Unió delegáltjai is. Miliband hangsúlyozta, hogy a háborúk, mint a legutóbbi orosz-ukrán konfliktus, jelentős hatással vannak az energiaárakra, és figyelmeztetett, hogy az energia „fegyverként” való felhasználásának kockázatai is nőnek.
A csúcstalálkozón a résztvevők a globális energiaellátást fenyegető kockázatok csökkentéséről fognak tárgyalni. A témák között szerepel a háborúk hatása Európában és a Közel-Keleten, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború, valamint az extrém időjárási jelenségek, az underwater kábelek elleni támadások és a kibertámadások. Miliband nyitóbeszédében elismerte a fosszilis tüzelőanyagok szerepét az energia mixében, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokra épül. Ezt nemcsak a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében tartja fontosnak, hanem az energia biztonságának elérése érdekében is.
A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen rendezi. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az országok közötti növekvő „nemzetközi fragmentáció” miatt a legnagyobb energiaellátási kockázatok megoldása egyre nehezebb. Birol szerint a tartós megoldás az országok közötti együttműködésen keresztül érhető el. A háború Ukrajnában és az amerikai elnök, Donald Trump által indított kereskedelmi háború különösen kedvezőtlen hatással volt az energiaárakra. A globális gázárak az orosz inváziót követően jelentősen megugrottak, és azóta is mintegy 50%-kal magasabbak a Covid előtti szinthez képest.
Európa az orosz szankciók után kezdetben az Egyesült Államoktól vásárolt cseppfolyós földgázzal pótolta a gázhiányt, azonban ez a beszerzési forrás most veszélybe került, mivel a kapcsolatuk Trump elnökkel egyre romlik. A csúcstalálkozón való részvételt a Trump-adminisztráció kritikusan szemléli, mivel a globális energiafelügyeletet a tiszta energia népszerűsítése és az olaj- és gáztermelés csökkenésének előrejelzése miatt támadják. A legtöbb agytröszt és kutató azonban megvédte az IEA álláspontját, mondván, hogy az ügynökség megbízhatóbb előrejelzéseket ad az olaj iránti globális keresletről, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégek.
Miliband említést tett egy levélről is, amelyet III. Károly brit király írt. A király kifejtette, hogy a tiszta energia felé való átmenet során a különböző országok közötti tapasztalatcsere elengedhetetlen. A brit kormány célja, hogy 2030-ra Nagy-Britannia elektromos áramának 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, jelenleg ez az arány körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today műsorának nyilatkozva kijelentette, hogy ez garantálja az energiaárak csökkenését 2030-ra.
A csúcstalálkozó célja, hogy elősegítse a nemzetközi együttműködést az energiaellátás biztonságának javítása érdekében, és megoldásokat találjon a felmerülő kihívásokra. Az esemény hangsúlyozza, hogy a jövő energiaellátása a fenntarthatóságra és az alacsony szén-dioxid kibocsátásra épül, ezáltal nemcsak a klímaváltozás elleni harcban, hanem a globális energiaellátás stabilitásának megőrzésében is kulcsszerepet játszik. A globális energiaátmenet már folyamatban van, és bár nem zökkenőmentes, a közös erőfeszítések elengedhetetlenek a jövő energiapolitikájának alakításában.

